Разлика помеѓу преработките на „Манга“

Одземен 1 бајт ,  пред 10 години
с
Бот менува: Хонг Конг -> Хонгконг
с (Бот Додава: gan:漫畫)
с (Бот менува: Хонг Конг -> Хонгконг)
Во 2006, американскиот пазар од манга заработи 175−200 милиони долари.<ref name="Cha">{{цитирана веб страница | author = Cha, Kai-Ming | url = http://www.publishersweekly.com/article/CA6430330.html?nid=2789 | title = Viz Media and Manga in the U.S. | publisher = [[Publishers Weekly]] | datepublished = 3 април, 2004 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> Мангата традиционално е печатена во црно-бела техника,<ref>Katzenstein, Peter. J. & Takashi Shiraishi 1997. ''Network Power: Japan in Asia.'' Ithaca, NY: Cornell University Press. ISBN 978-0801483738.</ref> иако постојат неколку манга-стрипови во боја.<ref>Kishi, Torajiro. 1998. ''Colorful''. Tokyo: Shueisha. ISBN 4-08-782556-6.</ref> Во Јапонија, мангата е произведувана во стрипови со големина на телефонски именик, кои често во себе содржат повеќе различни приказни кои се продолжуваат во следното издание.<ref name="Gravett" /><ref name="Schodt 1986"/> Ако некој манга-стрип постигне голема популарност, тој може да биде адаптиран во [[аниме]] (Анимирана серија чија тематика е инспирирана од некоја манга), по или дури неговото издавање,<ref>Kittelson, Mary Lynn. 1998. ''The Soul of Popular Culture: Looking at Contemporary Heroes, Myths, and Monsters.'' Chicago: Open Court. ISBN 978-0-8126-9363-8.</ref> иако понекогаш мангата е базирана на веќе постоечки играни или анимирани филмови<ref>{{цитирана веб страница | author = Johnston-O'Neill, Tom |url = http://parobs.org/index.php?module=article&view=279&lay_quiet=1&8dced886a4bd24eb30fc46843fb4287a=23679635f7832235dae9949749a76f35 | title = Finding the International in Comic Con International | publisher = The San Diego Participant Observer | datepublished = 3 август, 2007 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref> (на пр. ''Војна на ѕвездите'').
 
„Манга“ како збор користен надвор од Јапонија се одзива специфично на стриповите кои оригинално потекнуваат од Јапонија.<ref name="Merriam-Webster">Definition of manga from Merriam-Webster Online at http://m-w.com/dictionary/manga. Accessed 2007-12-07.</ref> Како и да е, Манга-стрипови се произведуваат насекаде во светот, особено во [[Тајван]] („Manhua“), [[Јужна Кореа]] („Manhwa“),<ref>{{цитирана веб страница | author = Webb, Martin |url = http://search.japantimes.co.jp/cgi-bin/fl20060528x1.html | title = Manga by any other name is... | publisher = [[Japan Times]] | datepublished = 28 мај, 2006 | accessdate = 2008-04-05 }}</ref><ref>{{цитирана веб страница | url = http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php?id=67 | title = Lexicon: Manhwa: 만화 | accessdate = 2007-09-14 | publisher = Anime News Network}}</ref> и во [[Кина]], особено во Хонг КонгХонгконг („Manhua“).<ref name="Wong 2002">Wong, Wendy Siuyi. 2002. ''Hong Kong Comics: A History of Manhua.'' NY: Princeton Architectural Press. ISBN 978-1-56898-269-4</ref> Во [[Франција]], „la nouvelle manga“ развиле свој сопствен стил на цртање стрипови кој е под големо влијаније на јапонската манга.<ref name="VollBD">Vollmar, Rob. 2007. [http://goliath.ecnext.com/coms2/gi_0199-6318937/Frederic-Boilet-and-the-Nouvelle.html "Frederic Boilet and the Nouvelle Manga revolution."] ''World Literature Today'', Accessed 2007-09-14.</ref> Во [[САД]], стриповите кои се под влијание на мангата, луѓето ги нарекуваат „Америманга“, „светска манга“, или „оригинална манга на англиски јазик“ (ОАЛ-Манга).<ref>{{цитирана веб страница | url = http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/lexicon.php?id=99 | title = World Manga | accessdate = 2007-09-14 | publisher = Anime News Network}}</ref>
 
== Етимологија ==
941.847

уредувања