Булова функција: Разлика помеѓу преработките

Додадени 53 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: uk:Булева функція; козметички промени)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
Во [[математика]]та, '''(конечносна) Булова функција''' е [[функција (математика)|функција]] од обликот f : '''B'''<sup>''k''</sup> → '''B''', каде '''B'''&nbsp;=&nbsp;{0,&nbsp;1} е ''[[Булов домен]]'', а ''k'' е ненегативен цел број наречен арност на функцијата. Во случај кадешто ''k''&nbsp;=&nbsp;0, „функцијата“ е во суштина константен елемент на '''B'''.
 
941.847

уредувања