Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

с
Бот менува: Референци -> Наводи, cite web -> цитирана веб страница
с
с (Бот менува: Референци -> Наводи, cite web -> цитирана веб страница)
|footnotes =
}}
'''Кралството Македонија''' или '''Македон''' било кралство на македонците во античко време кое во својот зародиш се простирало во северозападниот дел на денешна [[Грција]].<ref name=britannica>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.britannica.com/EBchecked/topic/354266/Macedonia|title=Macedonia|date=2008|work=[[Encyclopædia Britannica]]|publisher=Encyclopædia Britannica Online|accessdate=2008-11-03}}</ref> Кралството на запад се граничело со [[Епир (античка држава)|Епир]], со [[Паонија (кралство)|Паонија]] на север, на исток со регионот [[Тракија]] а на југ со [[Тесалија]].
 
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|thumb|250px|десно|Карта на Македонското Кралство]]
* [[Список на кралеви на Кралството Македонија]]
 
== РеференциНаводи ==
 
{{Reflist}}
941.847

уредувања