Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Неапол“

Додадени 53 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=август 2010}}
'''Аеродромот во Неапол''' (IATA: NAP; ICAO: LIRN) (Италијански: Aeroporto di Napoli) e аеродром кој го опслужува градот [[Неапол]], [[Италија]]. Лоциран е на околу 6 километри од центарот на градот, во месноста викана Каподичино. Аеродромот има две терминални згради и е опериран од GE.S.A.C., корпорација која е дел од Британскиот конгломерат ВАА.
Наполи, со популација од околу 3 милиони луѓе е еден од ретките големи градови во [[Европа]] кој не е база на некоја авиокомпанија.
941.847

уредувања