Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 90 бајти ,  пред 14 години
с
+слика
с
с (+слика)
[[Слика:michelozzo.jpg|thumb|right|250px|Портрет на Микелоцо]]
[[imageСлика:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[Палацо Медичи]] во Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi'') ([[1391]] - [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[скулптура|скулптор]].