Разлика помеѓу преработките на „Микелоцо“

Додадени 29 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: thumb|250px|[[Palazzo Medici in Florence.]] '''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ([[Италијанск...)
 
с
[[image:Palazzo Medici Riccardi.JPG|thumb|250px|[[PalazzoПалацо MediciМедичи]] inво Florence.Фиренца]]
'''Микелоцо ди Бартоломео Микелоци''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Michelozzo di Bartolomeo Michelozzi'') ([[1391]] - [[1472]]?) бил [[италија]]нски [[архитект]] и [[скулптура|скулптор]].
 
==Биографија==
==Biography==
Роден е во [[Фиренца]] како син на кројач, и во младоста вил ученик на [[Донатело]].