Разлика помеѓу преработките на „Кинеска астрологија“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот менува: Референци -> Наводи)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
Најстариот за нас познат кинески астролог е Веи Нинг, кој е роден меѓу 550 и 589 година, но речиси ништо не е познато за неговиот придонес, ниту за неговите претходници или наследници.<ref>Николас Кампион: Вовед во историја на астрологијата, стр. 31.</ref>
 
Древните кинески астрономи ги нарекле петте најблиски планети според имињата на [[петте елементи (кинеска филозофијафилософија)|петте елементи]]:
 
* [[Венера]] — Метал
== Систем на работа ==
 
Годишниот циклус ги содржи [[Петте елементи (кинеска филозофијафилософија)|петте елементи]] (дрво, оган, земја, метал и вода) во нивните [[јин и јанг]] форми. Годините односно знаците се наречени според 12-те животни: Глушец, Вол, Тигар, Зајак, Змеј, Змија, Коњ, Коза, Мајмун, Петел, Куче и Свиња.
 
Комбинирањето на сето ова дава 60-годишен циклус, кој започнува со „Јанг Дрвен Глушец“ и завршува со „Јин Водена Свиња“. Годината која завршува со парен број е „јанг“, а со непарен е „јин“. Овој циклус тече на овој начин:
 
== Петте елементи ==
''Главна статија: [[Петте елементи (кинеска филозофијафилософија)|Петте елементи]]''
 
Според теоријата на Ву Ксинг, структурата на вселената ги одразува петте елементи. Секој елемент има серија од сложени асоцијации. Доктрината на петте фази во себе содржи два циклуса: создавање и уништување. Тоа се циклусите на балансирање, кои претставуваат [[јин и јанг]] – премин на енергијата од добро во зло.
941.847

уредувања