Разлика помеѓу преработките на „Квадратна милја“

Додадени 9 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: dablink -> ПојВрска
с (Бот Додава: af:Vierkante myl)
с (Бот менува: dablink -> ПојВрска)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{dablinkПојВрска|Оваа статија се однесува на единица мерка. За поинакво значење, видете [[Квадратна милја (појаснување)]].}}
 
'''Квадратна милја''' ([[анг.]] ''square mile'') е [[Британски мерни единици|британска]] (империјална) и [[Американски мерни единици|американска]] единица мерка за [[површина]] еднаква на површината на [[квадрат]] со страни од по една [[милја|пропишана милја]]. Ова не е исто што и англискиот израз ''miles square'' („милји на квадрат“), што само изразува колку милји има страната, пред да биде дигната на квадрат за да се добие површината. На пример, 20 милји на квадрат (20×20 милји) се 400 квадратни милји.
941.847

уредувања