Разлика помеѓу преработките на „Димитар Димитров“

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
 
== Биографија ==
Димитар Димитров е роден во с. [[Цакони]], [[Воден]]ско, [[Егејска Македонија]] на [[30 мај]] [[1936]] година. Завршил Филозофски факултет, група филозофијафилософија во [[Скопје]]. Доктор по филозофскифилософски науки. Професор на Филолошкиот факултет во Скопје. Амбасадор на Република Македонија во [[Русија|Руската федерација]]. Член на ДПМ од [[1970]] година. Автор е на книгите: Овчарче (раскази за деца, 1960), Збогум детство (раскази за деца, 1960), Кога сме деца (раскази за деца, 1962), Животот и уметноста (студија, 1967), Противставување (есеи, 1971), Македонски работи (есеи, 1991), Уметност и човекување (есеи, 1992), Меѓу тоталитаризам и демократија (есеи, 1994), Името и умот (есеи, 1999).
 
{{Никулец за биографија}}
941.847

уредувања