Разлика помеѓу преработките на „Деметриос Викелас“

с
Бот менува: кратки приказни -> раскази
с (Бот Додава: ro:Demetrios Vikelas)
с (Бот менува: кратки приказни -> раскази)
'''Деметриос Викелас''', а познат и како '''Бикелас''' ([[грчки]]: Δημήτριος Βικέλας)([[15 февруари]] [[1835]] - [[20 јули]] [[1908]]) бил грчки бизнисмен и писател. Тој бил првиот претседател на [[Интернационален олимписки комитет|Интернационалниот олимписки комитет]] (ИОК), од [[1894]] до [[1896]].
 
По поминатото детство во [[Грција]] и [[Константинопол]], тој си ја пробал среќата во [[Лондон]], каде штон се оженил. Тогаш, тој се преселил во [[Париз]] на сметка на жена му. Оставајќи го бизнисот, се оддал на [[литература]]та и [[историја]]та. Пишувал и издал бројни новели, кратки приказнираскази и есеи коишто му доделиле висок углед. Бидејќи стекнал висок углед и живеел во Париз, Викелас бил избран за претставник на [[Грција]] на конгресот свикан од барон [[Пјер де Кубертен]] во [[јуни]] [[1894]] година. На конгресот било решено да се обноват [[Олимписки игри|Олимписките игри]] во [[Атина]] [[1896]] година, а за претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) бил избран токму Деметриос Викелас. На таа функција останал до [[1896]] година по што останал да живее во [[Атина]] се до неговата смрт во [[1908]] година.
 
{{Претседатели на МОК}}
941.847

уредувања