Разлика помеѓу преработките на „Букефал“

Додаден 1 бајт ,  пред 9 години
с
Бот менува: неможе -> не може
с (Бот Додава: zh:布西發拉斯)
с (Бот менува: неможе -> не може)
== Според пишувањата на Плутарх ==
 
[[Букефал]] е опишан како голем црн коњ со голема бела ѕвезда на неговото чело. Имал сини очи и неговата раса била една од најиздржливите. Според легендата, [[Александар]] во тоа време (10-то годишник) бил единствениот на кого Букефал му се покорил. Коњот прво бил понуден на Филип II Македонски од страна на Филониј, трговец на коњи, за цена од 13 таланти, што биле многу пари во тоа време. Бидејќи никој неможел да го скроти коњот [[Филип II Македонски|Филип]] се откажал од купувањето. Но [[Александар Македонски|Александар]] се понудил сам да плати за коњот доколку успее да го скроти. Тој приметил дека Букефал се плаши од својата сенка, па го свртел кон сонцето за да неможене може да ја гледа. Така коњот се смирил и Александар успеал да го јавне. Легендата зборува дека од тој момент Букефал и Александар биле неразделни и заедно учествувале во сите битки.
 
[[Категорија:Александар III Македонски]]
941.847

уредувања