Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Одземени 8 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: интернационален -> меѓународен
с (Бот Додава: ca:Adolf Anderssen)
с (Бот менува: интернационален -> меѓународен)
'''Адолф Андерсен''' ([[германски]]: ''Adolf Anderssen'', {{роден на|6|јули|1818}} - {{починал на|13|март|1879}} - математичар) бил еден од најјаките [[шах]]исти во средината на [[19 век]].
 
Тој неофицијално бил прогласен светски шампион по освојувањето на првиот интернационаленмеѓународен шаховски турнамент одржан во [[Лондон]] во [[1851]]. Вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил [[Голема Изложба|Големата Изложба]] во Лондон на што одговорил: „Дојдов во Лондон да играм шах“.
 
По овој турамент бил непобелив сѐ до [[1858]] кога изгубил (7.5 против 2.5) од младиот [[Америка]]нец [[Пол Морфи]] кој бргу се отстранел од играта поради ментално здравствени причини што повторно му дозволило на Андерсер да доминира на светската сцена.
941.847

уредувања