Разлика помеѓу преработките на „Авероес“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
Бот менува: филозоф... -> философ...
с (Бот Додава: sco:Averroes)
с (Бот менува: филозоф... -> философ...)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:AverroesColor.jpg|right|300px]]
'''Авероес''' бил арапски мислител роден во [[1126]] во [[Шпанија]] и починал во [[Мароко]] во [[1198]]. Тој бил филозоффилософ, лекар, учител и основач на филозофскиотфилософскиот правец ''[[Авероизам]]''. Неговото учење се приклонувало кон [[материјализам|материјализмот]] и [[пантеизам|пантеизмот]] и ја негирал бесмртноста на душата, поради што бил осуден од Римската курија.
{{Никулец за биографија}}
 
941.847

уредувања