Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Гавијал''' (''Gavialis gangeticus'') познат и под името '''Индиски гавијал''' или '''гариал''' е еден од двата преживеани видови од фамилијата [[Gavialidae]], во која спаѓаат [[крокодиловидни]] рептили до долги остри муцки. Спаѓа во групата на [[критично загрозени видови]]. Гавијалот е второ најдолго крокодиловидно животно после [[морски крокодил|морскиот крокодил]] <ref name="ufl">[http://www.flmnh.ufl.edu/cnhc/csp_ggan.htm Crocodilian species - Gharial]</ref>.
== Еволуција ==