Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Одземени 3 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Менува: el:Χμερ γλώσσα; козметички промени
с
с (Бот Менува: el:Χμερ γλώσσα; козметички промени)
|lc2=kxm|ld2=северен кмерски јазик|ll2=кмерски јазик}}
 
'''Кмерскиот''' или '''камбоџанскиот јазик''' (ភាសាខ្មែរ) е официјалниот јазик во [[Азија|азиската]] држава [[Камбоџа]] и мајчин јазик на [[Кмери]]те. Овој јазик е втор најмногу зборуван [[Австроазиски јазици|австроазиски јазик]], веднаш зад [[Виетнамски јазик|виетнамскиот јазик]] со вкупно говорници од околу 15.7 до 21.6 милиони. Кмерскиот јазик бил под одредено влијание од [[санскрит]]скиот и [[Палиски јазик|палискиот јазик]], особено во кралскиот и религискиот домеин прифатени преку [[Хиндуизам|хиндуизмот]] или [[Будизам|бидизмот]]. Исто така, кмерскиот јазик е најраниот запишан [[Мон-кмерски јазици|мон-кмерски јазик]]. Поради самата географска положба на јазикот, кмерскиот имал влијание врз и од [[Тајландски јазик|тајландскиот]], [[Лаошки јазик|лаошкиот]], [[Виетнамски јазик|виетнамскиот]] и [[Чамски јазик|чамскиот]], кои пак создаваат една лингвистичка група со слични карактеристики пред сè поради сличниот санскритски зборовен фонд.<ref name ="cl">{{цитирана книга|title=Cambodian Linguistics, Literature and History: Collected Articles |author= David A. Smyth, Judith Margaret Jacob|year=1993|publisher=Routledge (UK)|url=http://books.google.co.uk/books?visbn=0728602180&id=gQwGbvy5OXcC&pg=PA44&lpg=PA44&vq=Khmer+language&ie=ISO-8859-1&output=html&sig=b0VYcx9OakCRRdial_b266oyN94|isbn=0728602180147852369*}}</ref>
 
Кмерскиот јазик се служи со свое писмо познато како аксарско или кмерско писмо. За разлика од околните јазици во Индокина, кмерскиот јазик не е тонален јазик. Јазикот е составен од пет главни дијалектни групи, а тие се:
 
[[ar:لغة خميرية]]
[[bg:Кхмерски език]]
[[bn:খ্‌মের ভাষা]]
[[br:Kmereg]]
[[bg:Кхмерски език]]
[[cs:Khmerština]]
[[da:Khmer]]
[[de:Khmer-Sprache]]
[[et:Khmeeri keel]]
[[el:Χμερ (γλώσσα)]]
[[en:Khmer language]]
[[eo:Kmera lingvo]]
[[es:Idioma camboyano]]
[[eteo:KhmeeriKmera keellingvo]]
[[fa:زبان خمر]]
[[fi:Khmerin kieli]]
[[fr:Khmer]]
[[ga:Ciméiris]]
[[ko:크메르어]]
[[hi:खमेर भाषा]]
[[id:Bahasa Khmer]]
[[it:Lingua khmer]]
[[ja:クメール語]]
[[km:ភាសាខ្មែរ]]
[[ko:크메르어]]
[[lt:Khmerų kalba]]
[[mg:Fiteny kimera]]
[[ms:Bahasa Khmer]]
[[nl:Khmer (taal)]]
[[ja:クメール語]]
[[no:Khmer (språk)]]
[[km:ភាសាខ្មែរ]]
[[pl:Język khmerski]]
[[pt:Língua khmer]]
[[simple:Khmer language]]
[[sr:Кмерски језик]]
[[fi:Khmerin kieli]]
[[sv:Khmer (språk)]]
[[tl:Wikang Khmer]]
[[ta:கெமர் மொழி]]
[[th:ภาษาเขมร]]
[[tl:Wikang Khmer]]
[[tr:Khmerce]]
[[ug:كخمېر تىلى]]