Разлика помеѓу преработките на „Alitalia“

Додадени 8 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: интернационални -> меѓународни, File -> Податотека
с (Бот Додава: et:Alitalia)
с (Бот менува: интернационални -> меѓународни, File -> Податотека)
|website = [http://www.alitalia.com www.alitalia.com]
}}
[[FileПодатотека:AlitaliaHQFiumicinoItaly.JPG|thumb|Alitalia head office]]
'''Alitalia — Compagnia Aerea Italiana S.p.A.''' е италијанска авиокомпанија, која се изроди со спојување на веќе пропаднатата Alitalia-Linee Aeree Italiane и [[Air One]].
Со седиште во [[Рим]], оперира на 24 домашни и 66 интернационалнимеѓународни дестинации. Alitalia е на 19 место во светот по бројот на авиони. Централен аеродром е [[Аеродром Рим Фиумичино|аеродромот Леонардо Да Винчи во Рим]].
 
== Историја ==
941.847

уредувања