Разлика помеѓу преработките на „Прост број“

Додадени 725 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Во математиката, '''прост број''' е природен број кој има точно два (различни) природни броја з...)
 
 
Поимот за прост број се сретнува во многу дисциплини на математиката.
 
== Прости делители ==
 
[[Фундаменталната теорема на аритметиката]] тврди дека секој позитивен цел број поголем од 1 може да се запише на единствен начин (единственост до распоред) како производ од еден или повеќе прости броеви. Истиот прост број може да се појави повеќе пати. Значи простите броеви може да се сметаат за „основни единици на градба“ на природните броеви. На пример можеме да запишеме:
Анонимен корисник