Разлика помеѓу преработките на „Хакасија“

Додадени 149 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: tt:Хакасия)
 
Хакашкката држава во [[13 век]] ја освоиле [[Монголи]]те. Почетокот на [[18 век]] конституирана е руска власт на оваа територија. Во [[19 век]] почнуваат да се населуваат Руси, а делот на староседелците преминува во православна вера. Регионот Хакасија е основан на [[10 октомври]] [[1930]].
 
* Beyaz Arif Akbas, ''Khakassia: The Lost Land", Portland State Center for Turkish Studies, 2007.
http://www.pdx.edu/turkish_studies_center/books
 
 
 
{{Commonscat|Khakassia}}
Анонимен корисник