Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Неапол“

Додадени 462 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Аеродромот во Наполи (IATA: NAP; ICAO: LIRN) (Италијански: Aeroporto di Napoli) e аеродром кој го опслужув...)
 
Аеродромот во Наполи (IATA: NAP; ICAO: LIRN) (Италијански: Aeroporto di Napoli) e аеродром кој го опслужува градот [[Наполи]], [[Италија]]. Лоциран е на околу 6 километри од центарот на градот, во месноста викана Каподичино. Аеродромот има две терминални згради и е опериран од GE.S.A.C., корпорација која е дел од Британскиот конгломерат ВАА.
Наполи, со популација од околу 3 милиони луѓе е еден од ретките големи градови во [[Европа]] кој не е база на некоја авиокомпанија.
Менаџментот на аеродромот е целосно одговорен за раководење со аеродромот, како и со активности поврзани со воздухопловството како што се: Atitech, Alenia Aeronautica, Aeronavali, Tecnam Costruzioni Aeronautiche. Аеродромот е исто така и воена база за Италијанскате и НАТО воздушни сили.
 
==Историја==
Месноста Каподичино организираше летачки егзибиции уште во 1910 година. За време на Првата Светска Војна, месноста каде што е сегашниот аеродром се претвори во воен аеродром со цел да се одбрани градот од Австро - Унгарските и Германски воени сили.
 
==Статистика==
721

уредување