Разлика помеѓу преработките на „Бургунди“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Roman Empire 125.svg|thumb|right|320px|Римската империја во времето на Адријан (владеел 117-38), ја покажува локацијата на Бургундската германска група, кои се населиле во регионот помеѓу [[СреденСредна ОдерОдра]] и [[Долна Висла]] во Полска]]
 
'''Бургундите''' се [[Германи|германско племе]] кое потекнува од [[jужна Норвешка]]. Во текот на [[2 век п.н.е.]] тие започнале да се населуваат јужно од нивните територии, најверојатно на островот [[Борнхолм]]. Во текот на [[1 век]] и [[2 век]], тие се населиле во областа пoмеѓу реките [[Средна Одра]] и [[Долна Висла]]. Во [[3 век]], под притисок на [[Гепиди|Гепидите]], се упатиле на југозапад кон река [[Мајна]]. Овде за прв пат се соочиле со Римската империја. За прв пат конфликтот се случил во времето на императорот [[Проб]]. Во текот на следниот век, тие се придвижиле и стигнале до местото каде реката Мајна се влива во реката [[Рајна]], потчинувајќи ги [[Алемани|Алеманите]]. Од друга страна, Римјаните се обидиле тоа да го искористат. [[Валентинијан I]] (364-375) склучил сојуз со Бургундите и ги вклучил против Алеманите во околу [[370]] година.