Разлика помеѓу преработките на „Бургунди“

Додадени 154 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Roman Empire 125.svg|thumb|right|320px|Римската империја во времето на Адријан (владеел 117-38), ја покажува локацијата на Бургундската германска група, кои се населиле во регионот помеѓу [[Среден Одер]] и [[Долна Висла]] во Полска]]
 
'''Бургундите''' се [[Германи|германско племе]] кое потекнува од [[Јужнаjужна Норвешка]]. Во текот на [[2 век п.н.е.]] тие започнале да се населуваат јужно од нивните територии, најверојатно на островот [[Борнхолм]]. Во текот на [[1 век]] и [[2 век]], тие се населиле во областа пмеѓупoмеѓу реките [[СреденСредна ОдерОдра]] и [[Долна Висла]]. Во [[3 век]], под притисок на [[гепидиГепиди|Гепидите]], се упатиле на југозапад кон река [[Мајна]]. Овде за прв пат се соочиле со Римската империја. За прв пат конфликтот се случил во времето на императорот [[Проб]]. Во текот на следниот век, тие се придвижиле и стигнале до местото каде реката Мајна се влива во реката [[Рајна]], потчинувајќи ги [[алеманиАлемани|Алеманите]]. Од друга страна, римјанитеРимјаните се обидиле тоа да го искористат. [[Валентинијан I]] (364-375) склучил сојуз со Бургундите и ги вклучил против алеманитеАлеманите во околу [[370]] година.
Во [[407]] година [[вандалиВандали|Вандалите]], [[алеманиАлемани|Алеманите]] и [[свевиСвеви|Свевите]] навлегле во [[Галија]]. Така, бургундитеБургундите на чело со [[Гундахар]] го зазеле [[МајнцмМајнц]] и заедно со аланите навлегле во Галија давајќи подршка на Јовин, кој се објавил против римскиот императорцар [[Хонориј]]. Во [[413]] година, тие биле признаени од страна на Западната Римска империја за федералци и добиле територија во регионот на Вормс. Тогаш, тие го примиле и христијанството[[христијанство]]то.
 
Бургундите говореле на [[Бургундски јазик (германски)|бургундски јазик]] за кој денес постојат мошне оскудни сознанија.
 
[[Категорија:Антички германски народи]]