Разлика помеѓу преработките на „Папа Корнелиј“

Додадени 249 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Папа свети Корнелиј''' бил [[папа]] во периодот од 6 март или 13 март [[251]] до јуни [[253]] година.
 
Тој бил избран за [[папа]] на 6 март или на 13 март [[251]], за време на прогонувањето на римскиот император Дециј. На неговото избирање се спротиставил НовацианНовацијан, кој тврдел дека епископите немале право да даваат одлуки за смртни гревови како убиство, прељуба и апостезија, туку можат да бидат докажани само преку судот; Папа Корнелиус од друга страна пак го тврдил токму спротивното. Со помош на свети Киприан, тој бил избран за нов [[папа]]. [[Новациан]] избегал од [[Рим]], но неговите следбеници создале еден вид на секта позната како новацианисти.
 
Овој светец се чествува на 16 [[септември]].
{{Папи}}
 
{{DEFAULTSORT:Корнелиј}}
[[Категорија:Папи|К]]
[[Категорија:ВатиканПочинати во 253 година]]
[[Категорија:Папи]]
[[Категорија:Папски светци]]
[[Категорија:Архиепископи од 3 век]]
[[Категорија:Христијански светци од 3 век]]
 
 
[[af:Pous Cornelius]]