Разлика помеѓу преработките на „Ѕверови“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
с
 
* '''Ред Carnivora'''
** Подред [[Feliformia]] ("мачковиднимачкообразни")
*** Фамилија †[[Stenoplesictidae]]
*** Фамилија †[[Percrocutidae]]
***** Фамилија [[Eupleridae]] : Мадагаскарски ѕверови; 8 вида во 7 рода
***** Фамилија [[Herpestidae]]: [[мунгос]]и и сродници; 33 вида во 14 рода
** Подред [[Caniformia]] ("кучевидникучеобразни")
*** Фамилија †[[Amphicyonidae]]: мечки-кучиња (9–37 Ma)
*** Фамилија [[Canidae]]: [[Куче|кучиња]] и сродници; 37 вида во 10 рода