Разлика помеѓу преработките на „Томас Кромвел“

Додадени 534 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Во [[1539]] година, со цел да ја зближи [[Англија]] со германските протестанти, тој го убедил на Хенри VIII да се ожени за [[Ана Клевска]]. Големиот заговор кој бил наложен против него довело до негово паѓање од власта, по кое бил осуден за државна измама и ерес, и егзекутиран.
 
{{Англија-политичар-никулец}}
[[Категорија:Родени во 1480-тите]]
[[Категорија:Починати во 1540 година]]
[[Категорија:Витези на Подвеската]]
[[Категорија:Англиски протестанти]]
[[Категорија:Римокатолички христијани од Англија]]
[[Категорија:Затвореници во Лондонската кула]]
[[Категорија:Луѓе од Тјудорскиот период]]
 
<!--Other languages-->
[[bg:Томас Кромуел]]
[[ca:Thomas Cromwell]]