Разлика помеѓу преработките на „Томас Кромвел“

Додадени 190 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox person
| name = Томас Кромвел<br>Thomas Cromwell, 1st Earl of Essex
| image = Cromwell,Thomas(1EEssex)01.jpg
| image_size = 180px
| caption = PortraitПортрет byод [[HansХанс HolbeinХолбајн the YoungerПомладиот]], 1532–3
| birth_date = 1485
| birth_place = [[PutneyПутнеј]], [[Middlesex]], EnglandАнглија
| death_date = {{death date|1540|7|28|df=y}} (c. aged 55)
| death_place = [[TowerЛондонска of Londonкула]], EnglandАнглија
| occupation = Governmentлорд канцелар
| spouse = ElizabethЕлизабета Вакс Wykes
| parents = WalterВолтер Cromwell,Кромвел Dau Clossop
| children = [[Грегориј Кромвел, Прв барон од Кромвел|Грегориј Кромвел]]
| children = [[Gregory Cromwell, 1st Baron Cromwell|Gregory Cromwell]], Anne and Grace
| religion = [[RomanРимокатоличка Catholicцрква|Римокатоличка]], thenподоцна [[AnglicanАнгликанство]]
}}
'''Томас Кромвел''' ([[англиски]]: ''Thomas Cromwell, 1st Earl of Essex'') бил англиски државен деец, кој работел и творел во времето на [[Хенри VIII]]. Во почетокот на неговата кариера, тој бил обичен трговец во [[Италија]] и [[Холандија]]. Во [[1513]] година се вратил во [[Лондон]] и станал адвокат. Благодарение на кардиналот [[Томас Волси]], во ''1523'' година бил избран за член на парламентот. По егзекуцијата на Волси, тој во [[1523]] година бил назначен за [[лорд канцелар]], а по една година и државен секретар. Во времето на [[Англиска реформација|Англиската реформација]], Кромвел зел активно учество за спроведување на реформите наложени од страна на кралот.