Разлика помеѓу преработките на „Томас Кромвел“

Додадени 66 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
'''Томас Кромвел''' ([[англиски]]: ''Thomas Cromwell, 1st Earl of Essex'') бил англиски државен деец, кој работел и творел во времето на [[Хенри VIII]]. Во почетокот на неговата кариера, тој бил обичен трговец во [[Италија]] и [[Холандија]]. Во [[1513]] година се вратил во [[Лондон]] и станал адвокат. Благодарение на кардиналот [[Томас Волси]], во ''1523'' година бил избран за член на парламентот. По егзекуцијата на Волси, тој во [[1523]] година бил назначен за [[лорд канцелар]], а по една година и државен секретар. Во времето на [[Англиска реформација|Англиската реформација]], Кромвел зел активно учество за спроведување на реформите наложени од страна на кралот.
 
Во [[1539]] година, со цел да ја зближи [[Англија]] со германските протестанти, тој го убедил на Хенри VIII да се ожени за [[Ана Клевска]]. Големиот заговор кој бил наложен против него довело до негово паѓање од власта, по кое бил осуден за државна измама и ерес, и егзекутиран.