Разлика помеѓу преработките на „Лепенец“

Одземени 39 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Infobox River | river_name = Лепенец <br />Lepenac <br />Lepenci
| image_name = Лепенец.JPG
[[Податотека:Лепенец.JPG|thumb|250px | caption = Реката Лепенец кај железничкиот мост помеѓу [[Бардовци]] и [[ЖС „Ѓорче Петров“]]]]
| caption =
| origin = [[Жар Планина]], [[Косово]]
| mouth = [[Вардар]], крај [[Скопје]], {{МКД}}
| watershed = 770 km²
}}
[[Податотека:Лепенец.JPG|thumb|250px|Реката Лепенец кај железничкиот мост помеѓу [[Бардовци]] и [[ЖС „Ѓорче Петров“]]]]
 
'''Лепенец''' (''[[албански]]: Lepenci; [[српски]]: Lepenac'') е македонска река, притока на [[Вардар]].<ref>''Jovan Đ. Marković (1990): Enciklopedijski geografski leksikon Jugoslavije; Svjetlost-Sarajevo; ISBN 86-01-02651-6''</ref> Извира од планината [[Жар (планина)|Жар]], во [[Косово]], на височина од 1.860 m, а се влева кај населбата [[Злокуќани]] во [[Скопје]], на височина од 253 m. Од изворот до [[Качаничка Клисура|Качаничката Клисура]] тече во правец запад-исток, а