Разлика помеѓу преработките на „Бокс“

Одземени 18 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Thermae boxer Massimo Inv1055.jpg|мини|Грчки боксер, склуптура од 3 век п.н.е]]
 
Во античка Грција борачите користеле користеле тесни каиши на рацете и подлактниците, додека во Рим гладијаторите на рацете користеле кожени покривачи со метални клинци (цести) и најчесто се бореле до смрт.
 
== Боксот од 1839 година до 1904 година ==
Со воведувањето на лондонските правила на рингот во 1839 год., удирањето со нога, туркањето, удирањето со глава, гризењето и удирањето под појасот, биле одстранети од стандардниот боксерски репертоар. Правилата од Квинсбери од 1867 год. барале носење ракавици, но сепак боксувањето со голи раце продолжило до 1880 год. Последниот од познатите борачи со голи раце бил Џон Л. Саливан. По Саливан, [[САД]] станале прво место по бокс, делимноделумно поради тоа што имигрантите го обновувале влогот на боксерите. Боксот е вклучен во [[Олимписки Игри|Олимписките игри]] во 1904 год.