Разлика помеѓу преработките на „Операција Оверлорд“

Додадени 694 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Ист-никулец)
с
 
Ова била една од завршните операции од [[Втората светска војна]], со која започнала офанзивата на сојузниците врз силите на [[Нацистичка Германија]] од запад, и нивно постепено повлекување кон исток, кон [[Германија]], од претходно окупираните територии на [[Франција]], Бенелукс и [[Данска]].
Истоварот на сојузничката војска започнало во 6 часот и 30 минути наутро, а први на брегот прстигнала американската армија на кои што им предтстоело да направат мостобран во западната зона на Нормадиското подрачје. Еден час подоцна започнал нападот на британските војници на источната зона. Четвртата америчка дивизија на генерал Теодор Рузвелт вршела истовар во секторот Јутах.
 
{{Втора светска војна}}
{{Никулец од областа на историјата}}
54

уредувања