Разлика помеѓу преработките на „Љубиша Георгиевски“

Одземени 215 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: zh:柳比沙·盖奥尔吉埃夫斯基)
[[Податотека:Ljubisa_Georgievski.jpg|right|thumb|200px|Љубиша Георгиевски]]
 
'''Љубиша Георгиевски''' (роден на [[30 мај]] [[1937]] година во [[Битола]]) е театарски и филмски режисер, драмски писател и есеист, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра на [[Факултет за драмски уметности|Факултетот за драмски уметности]] во [[Скопје]]. Дипломирал на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, група „Театар и радио режија”, во [[Белград]], [[1974]]. Љубиша Георгиевски е тековен претседател на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
 
== Кариера ==
282

уредувања