Разлика помеѓу преработките на „Базалт“

Одземени 58 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ht:Bazalt)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:BasaltUSGOV.jpg|thumb|300px|Базалт]]
'''Базалт''' е општа [[вулкан]]скамагматска мрка [[карпа]] која е многу тврда, потврда од [[гранит]]от. Базалтот го сочинува дното на длабоките мориња и служи како многу добар градежен материјал, особено за градење на патишта.
{{Никулец од областа на геологијата}}
 
Анонимен корисник