Разлика помеѓу преработките на „Чарлс Бебиџ“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Создадена страница со: '''Чарлс Бебиџ''' (роден 26 декември 1791 година во Лондон) е англиски математичар, аналити...)
 
с
'''Чарлс Бебиџ''' (роден 26 декември 1791 година во Лондон) е англиски математичар, аналитички философ, машински инженер, научник, творец на првитемашинипрвите машини кои би можеле да се програмираат и професор по математика на Кембриџ. Влијанието на неговото размислување игра голема улога во подоцнежниот развој на науката, а некој го нарекува уште и "татко" на компјутерите. Делови од неговиотнеговите нецелосни машини се наоѓанаоѓаат во музејот во Лондон. Во 1991 според неговитенеговиот дизајнидизајн е реконструиран диференцијален мотор. Девет години подоцна, откако е направен реконструиран "дизајн Babbage " откриена е сложеноста на неговите машини за тоа време. Тој имал жена, Georgiana, и многу деца, од кои само три ја доживеале староста.
За да се идентификуваат главните грешки во пресметувањето на математички табели, Babbage сакаше да најде метод со кој би можел да се пресметува механички отстранување на можноста за човечка грешка. Три различни фактори имаат влијание врз него:
1. Не сакал неуредност
54

уредувања