Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

Одземени 57 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: ro:Balthasar Neumann)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:50-DM-1993.jpg|frame|Банкнота од 50 [[германска марка|германски марки]] (1991) со ликот на Балтазар Нојман.]]
'''Јохан Балтазар Нојман''' ([[гер.]] ''{{Audio|Johann_Balthasar_Neumann.ogg|Johann Balthasar Neumann}}'') ({{роден на|27|јануари|1687}} - {{починал на|19|август|1753}}) е [[Германија|германски]] воен инженер и [[архитект]] со свој карактеристичен стил на [[барокна архитектура]], сплотувајќи австриски, бохемски, италијански и француски елементи во своите проекти, создавајќи едни од најимпресивните зданија на своето време, меѓу кои се [[Вирцбуршки дворец|Вирцбуршкиот дворец]] и [[Базилика на четиринаесетте свети помошници|Базиликата на четиринаесетте свети помошници]] („Фирценхајлинген“).