Разлика помеѓу преработките на „Програмска опрема“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: az, bn, ga, ln, oc, si, ur)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Дропка||}}'''Програмска опрема''' или '''софтвер''' ({{lang-en|software}}), односно програмски подсистем на [[компјутер]]ски систем, е составен од системски, услужни или апликативни програми со инструкции за извршување на одредени задачи изразени на [[јазик]] разбирлив за компјутер.
Поимот софвер за прв пат го користи John W. Tukey, инженер по информатика, во 1957 година. Поимот настанал како аналогија на поимот хардвер.
 
'''Системски софтвер''' ({{lang-en|system software}}) го претставува целокупниот софтвер што е неопходен за работа и поддршка на компјутерскиот систем и исто така ги вклучува оперативните системи и помошните програми.
54

уредувања