Разлика помеѓу преработките на „Сметач“

Додадени 60 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ang:Spearcatella)
== Лични (персонални) сметачи ==
Во почетокот на осумдесетите се појавиле и првите [[личен сметач|лични сметачи]]. По многу краток период на пазарот останале две јаки фирми [[IBM]] (ај-би-ем) и [[Apple]] (Епл - јаболко). И додека IBM го зафати пазарот за деловни луѓе со својот [[личен сметач]] [[IBM PC]], Apple својот сметач [[Apple Lisa]] го намени за [[научник|научниците]] и [[уметник|уметниците]] со графика. Благодарение на тн "отворена архитектура" - јавно објавена електрична шема на сметачите и слободни жлебови на [[матична плоча|матичната плоча]], им овозможило на другите фирми да развијат околу 4000 различни штампани плочи кои со поставување во IBM PC сметачите можеле да извршуваат и многу други додатни различни функции (управување со [[робот|роботи]], [[мерен инструмент|мерни инструменти]], [[медицински уред|медицински уреди]], [[технолошки процес|технолошки процеси]] во фабрики, мелкари, пиварници, кланици и сл.)
 
==Големи сметачи== (мејнфрејмови)
 
== Видете исто така ==
54

уредувања