Разлика помеѓу преработките на „Клод Шенон“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
'''Клод Едвард Шенон''' бил американски научник и инженер. Меѓу поголемите откритија на овој научник спаѓаат и теоријата на инфомацијата и дизајнот на дигиталните сметачи и кола. Шенон е познат како втемелувач на информациската теорија со својот научен труд објавен во 1948 година. Исто така се смета како втемелувач на теоријата на дигиталниот сметач и теоријата на дизајнот на дигиталните кола. Како дваесет и едногодишен студент на МИТ напишал теза каде што докажува дека со примената на буловата алгебра на дигиталните електрични кола, можно е да се реши било кој логички или нумерички проблем.
 
'''''<big>Биографија'''''</big>
 
Работел во градот Петоски во државата Мичиген. Како личен херој и фигура на која се огледал бил Томас Едисон и уште во детството покажува креативност правејќи модели на авиони, телеграфски систем и макети на бродови кои ги контролирал со помош на радио.
54

уредувања