Разлика помеѓу преработките на „Информатика“

Додадени 785 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: ps:سولګرپوهنه)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Информатика''' е наука која ги изучува теориските основи на [[информација|информацијата]] и сметањето и нивната примена во [[Компјутер|компјутерски системи]] (било да се апстрактни или не).
 
'''Историја на информатиката'''
Зборот информатика за првпат се спомнува во Германија во 1957 година од страна на Карл Штајнбух. Информатиката ја има за основа математиката, електрониката, физиката и некои инженерски науки.
Чарлс Бебиџ во 19 век измислил нашина која земала податоци, ги обработувала, и на некој начин обработените податоци ги покажувала. Во тоа време тоа бил механички систем, додека денес сметачите се електронски.
 
 
Исто позната како ''Computer Science'' на англиски, ''Informatique'' на француски и ''Информатика'' на руски.
54

уредувања