Разлика помеѓу преработките на „Серта“

Додадени 426 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Geobox|планина
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|name=Серта<br>Конечка Планина
[[Серта]] е гранична [[планина]] помеѓу двете рељефни целини [[Ниска Македонија (Повардарие)]] и [[Источно-Вардарска група планини и котлини (родопски)]] во [[Штип]]ската [[околија]], на околу 15 км југоисточно од [[Штип]]. Позната е и под [[име]]то [[Конечка Планина]] бидејќи започнува кај селото [[Конче]] каде и се наоѓа највисокиот врв [[Волчјак]] 1 159 метри надморска височина. Највисокиот дел на [[планина]]та е над [[село]]то [[Лесковица]], и потоа опаѓа во [[насока]] на [[Радовиш]].
|image=
|image_caption=
|region_type=
|region=Балкан
|region1=
|border= {{МКД}}
|highest=[[Волчјак]]
|highest_elevation= 1159
|geology= | period= | orogeny=
|map=
|map_caption=}}
 
[[Серта]] е гранична [[планина]] помеѓу двете рељефни целини [[Ниска Македонија (Повардарие)]] и [[Источно-Вардарска група планини и котлини (родопски)]] во [[Штип]]ската [[околија]], на околу 15 км југоисточно од [[Штип]]. Позната е и под [[име]]то [[Конечка Планина]] бидејќи започнува кај селото [[Конче]] каде и се наоѓа највисокиот врв [[Волчјак]] 1 .159 метри надморска височина. Највисокиот дел на [[планина]]та е над [[село]]то [[Лесковица]], и потоа опаѓа во [[насока]] на [[Радовиш]].<ref>{{цитирана книга|last=Geografsko društvo na SR Makedonija|title=Geografski razgledi|publisher=Društvo|location=Skopje|date=1989|edition=27-30}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Планини во Македонија]]