Разлика помеѓу преработките на „Исмаил Кадаре“

Одземени 25 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
}}
 
'''Исмаил Кадаре''' ([[албански јазик|албански]]: ''Ismail Kadare'', [[француски]]: ''Ismail Kadaré'') е единствениот албански [[писател]] кој ужива голема меѓународна репутација. Тој ја започнува својата литературна кариера како поет во 1950-тите години. Во шеесетите, тој ја пренасочува својата креативна енергија кон прозата и многу скоро станува нејзин неоспорен мајстор и најпопуларен албански писател. Во 1992, е награден со [[Prix mondial Cino Del Duca]]; во 2005 ја освојува првата награда на [[Man Booker International]] и е неколкупати номиниран за Нобеловата награда.
 
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник