Разлика помеѓу преработките на „Михаил Герџиков“

Додадени 52 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Михаил Герџиков''' ({{lang-bg|Михаил Герджиков}}) бил бугарски [[револуционер]], [[Анархизам|анархист]], основач и раководител на [[Македонски таен револуционерен комитет|Македонскиот таен револуционерен комитет]], учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна деец на [[ВМРО (Обединета)]] <ref>[http://vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=51 БиографияБиографија отна сайтастраницата на ВМРО на бугарски јазик]</ref>.
 
==Ран период==