Михаил Герџиков: Разлика помеѓу преработките

Одземени 14 бајти ,  пред 11 година
с (Отстрането уредувањето на StanProg (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
== Подоцнежна дејност ==
 
Подоцна, кон [[1919]] година во [[Софија]] учествува во издавањето на списанието ''Билтен''. Тој е еден од потписниците на познатиот ''Апел'' од [[1919]] година во кој се пласира идејата за автономна Македонија. По превратот од [[1923]] година е принуден да ја напушти [[Бугарија]] и заминува во [[Цариград]]. По формирањето на [[ВМРО (Обединета)]], Герџиков станува нејзин член. Но поради нејзиното потпаѓање под комунистичко влијание, во [[1929]] година се отцепил од неа и формирал нова национална фракција. По [[Втора Светска војна|Втората светска војна]] како анархист е репресиран од комунистичкиот режим. Умрел во [[1947]] година во [[Софија]]. Неговите спомени во [[1995]] година беабиле издадени и во [[Република Македонија]].
 
== Извори ==