Разлика помеѓу преработките на „Михаил Герџиков“

Додадени 38 бајти ,  пред 11 година
с
револуционер
с (револуционер)
| портрет = Mihail-Gerdzhikov.jpg
| px=150п
| опис = бугарски анархистреволуционер
| роден-дата = [[26 јануари]] [[1877]]
| роден-место = [[Пловдив]], [[Бугарија]]
}}
 
'''Михаил Герџиков''' ({{lang-bg|Михаил Герджиков}}) бугарски [[револуционер]], [[Анархизам|анархист]], основач и раководител на [[Македонски таен револуционерен комитет|Македонскиот таен револуционерен комитет]], учесник во македонското револуционерно движење, член и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна деец на [[ВМРО (Обединета)]] <ref>[http://vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=51 Биография от сайта на ВМРО]</ref>.
 
==Први години==
5.612

уредувања