Разлика помеѓу преработките на „Либрвил“

Додадени 73 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: bo:ལིབ་རེ་ཝིལ།; козметички промени
с (Бот Додава: bs:Libreville)
с (Бот Додава: bo:ལིབ་རེ་ཝིལ།; козметички промени)
{{Infobox settlement
|official_name = Либрвил<br />Libreville
|image_skyline = Libreville1.jpg
|imagesize = 300px
|coordinates_region = GA
|subdivision_type = Држава
|subdivision_name = [[ImageПодатотека:Flag of Gabon.svg|25px]] [[Габон]]
|subdivision_type1 = Округ
|subdivision_name1 = Либрвил
'''Либрвил''' (француски: ''Libreville'') е главниот град на [[африка]]нската држава [[Габон]]. Либрвил има население од околу 578.156 жители и воедно е најголем град во државата. Градот се наоѓа на реката [[Комо (река)|Комо]], во близина на [[Гвинејскиот Залив]]. Либрвил е еден од главните центри за трговија со дрво.
 
== Видете исто така ==
* [[Габон]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.mairie-libreville.org/ Официјално мрежно место на Либрвил]
 
{{Coord|0.3901|9.4544|type:city|display=title}}
{{Главни градови во Африка}}
 
[[CategoryКатегорија:Либрвил|Либрвил]]
 
[[af:Libreville]]
[[zh-min-nan:Libreville]]
[[be-x-old:Лібрэвіль]]
[[bo:ལིབ་རེ་ཝིལ།]]
[[bs:Libreville]]
[[br:Libreville]]