Разлика помеѓу преработките на „Цаде (буква)“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Phoenician glyph|letname=Ṣādē|archar=ﺻ,ﺹ|sychar= ܨ |gechar=ጸ|hechar=צ,ץ|amchar=sade|phchar=sade|ipa=sˁ|num=18|gem=90}} '''Цаде''' (исто така ''...)
 
с
Како кратенка буквата го преставува зборот ''цафон''=север.
 
Цаде е една од седумте букви која добива посебна круна (наречена ''тагин'') кога е напишана во [[Сефер тора]]. Видете [[Шин (буква)|шин]], [[ајин]], [[тет]], [[нун]], [[зајин]] и [[Гимел (буква)|Гимелгимел]].
 
==Видете исто така==