Еди Меркс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: an:Eddy Merckx)
Нема опис на уредувањето
|значајни победи = [[Податотека:Jersey yellow.svg|20px]] [[Тур де Франс|Трка околу Франција]], 5 победи, 34 етапи<br />
:[[Податотека:Jersey polkadot.svg|20px]] Најдобар брдски возач (1969, 1970)
:[[Податотека:Jersey green.svg|20px]] Најдобар спринтеспринтер (1969, 1971, 1972)
:[[Податотека:Jersey red number.svg|20px]] Награда за најагресивен возач (1969, 1970, 1974)
[[Податотека:Jersey pink.svg|20px]] [[Џиро ди Италија|Трка околу Италија]], 5 победи, 24 етапи<br />