Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) бил бугарски поет, публицист и револуционер од [[Бугарија]], учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна клонелсвртен кон конзервативното-централистичко крило и [[ВМРО (Автономистичка)]] <ref>[http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=4274 Пейо Яворов и Тодор Александров - Приятели в живота, съратници в борбата, Цочо Билярски, УИ "Св. Климент Охридски"]</ref>.
 
==Биографија==
* [http://www.slovo.bg/showauthor.php3?ID=130&LangID=1 Избрано творештво] од Пејо Јаворов на страницата www.slovo.bg. {{bg}}
* [http://www.promacedonia.org/pj/index.htm Бугарите и соседните народи] во публицистиката на Пејо Јаворов. {{bg}}
 
{{Биог-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Јаворов, Пејо}}
 
[[Категорија:Бугари]]
[[Категорија:Дејци на ВМОРО]]
[[Категорија:Бугарски писатели]]