Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Одземени 5 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
|роден-место = [[Чирпан]], [[Бугарија]]
|починал-дата = [[29 октомври]] [[1914]]
|починал-место = [[Софија]], [[Булгарија]]Бугарија
}}
 
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) бил бугарски поет, публицист и револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]], подоцна клонел кон конзервативното-централистичко крило и [[ВМРО (Автономистичка)]] <ref>[http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=4274 Пейо Яворов и Тодор Александров - Приятели в живота, съратници в борбата, Цочо Билярски, УИ "Св. Климент Охридски"]</ref>.