Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 280 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
|починал-место = [[Софија]], [[Булгарија]]
}}
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) бил бугарски поет, публицист и револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] <ref>[http://knigibg.com/book_inside.php?book_id=4274 Пейо Яворов и Тодор Александров - Приятели в живота, съратници в борбата, Цочо Билярски, УИ "Св. Климент Охридски"]</ref>.
 
==Биографија==
 
== Извори ==
<references/>
 
== Надворешни врски ==