Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 415 бајти ,  пред 10 години
== Биографија ==
 
Јаворов завршил V (IX) клас во [[Пловдив]]. Од [[1893]] до [[1900]] година работел како телеграфист низ разни места — [[Чирпан]], [[Стара Загора]], [[Сливен]], Софија и др. Во тоа време бил симпатизер на [[Бугарска работничка социјалдемократска партија|Бугарската работничка социјалдемократска партија]], а во 1897 година влегол во контакт со [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]. Од 1901 до 1902 година бил редактор на нелегалниот весник [[Дело (весник)|Дело]]. Првпат како четник во Македонија влегува со четата на [[Михаил Чаков]] во [[1902]] година, а потоа бил заробен од врховистичка чета и бил вратен во [[Бугарија]]
 
== Извори ==