Разлика помеѓу преработките на „Пејо Јаворов“

Додадени 28 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
}}
'''Пејо Јаворов''' ({{lang-bg|Пейо Тотев Крачолов}}) бил бугарски поет, публицист и револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]]
 
== Биографија ==
 
== Извори ==